Co to jest budżet domowy?

Zwykle raz w miesiącu otrzymujemy dochód z tytułu wykonywanej pracy, ale codziennie możemy mieć jakieś wydatki. Jeśli nie chcemy, aby nagle zabrakło nam środków, warto planować wydatki. Na to jest kilka sposobów, które sprawdzą się u większości osób. Nie trzeba znać się na finansach czy ekonomii, aby zacząć efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi, a nawet mieć wyznaczone oszczędności na czarną godzinę.

Budżet domowy – Twój sprzymierzeniec

Na pytanie co to jest budżet domowy, można odpowiedzieć, że jest to plan wydatków i wpływów. W ramach budżetu mamy dostępną pulę pieniędzy, która uzbierana jest z naszych wpływów. Dzielimy ją układając plan wydatków. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza część, ale jeśli to zrobimy, a potem będziemy trzymać się podziału, można być zaskoczonym, ile w kilka miesięcy można zaoszczędzić, po prostu nie wydając. Ustalenie budżetu domowego pomaga też ustalić priorytety.

para u doradcy

Jak zacząć planować budżet?

Zarządzanie finansami, nawet osobistymi nie musi być łatwe. Jednak można zacząć w prosty sposób. Wystarczy zeszyt lub arkusz kalkulacyjny uruchomiony na komputerze i wpisanie w osobnych rubrykach miesięcznych dochodów np. z pensji, oraz wydatków. Za pierwszym razem warto zacząć prowadzić tabelę pierwszego dnia miesiąca. Nawet jeśli pensję otrzymujemy w inny dzień, będzie to pomocne, aby wypisać wszystkie wydatki. Na koniec miesiąca można zobaczyć, ile środków wydaliśmy na rachunki, żywność, przyjemności i oszczędności. Analizując pierwszy miesiąc można się dowiedzieć, na co przeznaczamy najwięcej i co można zmienić.

brak kasy

Priorytety – rachunki, żywność, komunikacja

Zawsze warto ustalić sobie priorytety. Wszystkiego rodzaju rachunki i raty kredytów musimy płacić w terminie, a więc to może być nasz pierwszy priorytet. Potrzebujemy też żywności, wody i środków higienicznych. To już drugi. A trzecim mogą być wydatki na komunikację np. bilet miesięczny, koszt paliwa i ubezpieczenia samochodu czy wynajmu środków lokomocji. To jest podstawa naszego budżetu.
Kolejna część to przyjemności. Mogą to być wyjścia do kina, restauracji, parków rozrywki, ale też zakupy odzieżowe. Każdemu należą się drobne przyjemności, ale nie powinny one być stawiane przed terminową zapłatą rachunków.

Ustal budżet równomiernie

Mając miesięcznie określoną kwotę dochodów musimy dobrze z niej korzystać. Ustalając budżet należy najpierw wypisać priorytety oraz kwoty, jakie na nie przeznaczymy. W przypadku żywności mogą to być różne kwoty każdego miesiąca, dlatego warto zaokrąglić część budżetu na to przeznaczaną. A później wyznaczyć pozostałe środki na inne rzeczy, które robimy regularnie. Można wyznaczyć sobie dwa wyjścia do kina w miesiącu i tyle budżetu na to przydzielić. Albo też uznać, że w tym miesiącu nie będziemy kupować ubrań i zamiast tego odłożymy środki na konto oszczędnościowe. Zawsze trzeba w budżecie zostawić sobie wolne środki na jakieś nieprzewidziane zdarzenie. Jeśli ich nie zużyjemy również można je odłożyć w ramach oszczędności. A co jeśli wydatki przewyższają budżet? Niestety trzeba będzie uciąć część na przyjemności. W prowadzeniu domowego budżetu chodzi o to, aby nie wydawać więcej niż miesięcznie zarabiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *